Основната тема на Дните през 2001 г. “Децата, младежта и наследството”, предложена от Българси национален комитет на ИКОМОС и единодушно приета от Министерството на културата и останалите съорганизатори, беше избрана заради нейното стратегическо значение за формиране на отношението към културното наследство, а оттук - и за съдбата на самото наследство. Беше отчетена и изключителната актуалност на темата, която неизменно присъства в програмите на редица международни форуми на Съвета на Европа, ИКОМОС, ЮНЕСКО и др.
Основната цел на Дните през 2001 г. бе да се приобщят децата и младежите към ценностите на културното наследство, да се повиши осведомеността им за него и да се формира желание за участие в неговото опазване, да се култивира чувство за неговата принадлежност към ценностите на общото европейско наследство.
Участниците в провеждането на Европейските дни на наследството бяха много и разнообразни - общини в райони, богати на паметници на културата и природни забележителности (специално се открояват програмите на общините Смолян, Велико Търново, София, Котел, Шумен, Враца, Разград, Плевен, Мотана, Ловеч, Габрово, Бургас), районни инспекторати на МОН, училища и висши учебни заведения, над 15 неправителствени и доброволни организации с отношение към педагогиката на наследството.
ОСНОВНИ СЪБИТИЯ
- Официално откриване от Министъра на културата на Европейските дни на наследството 2001 (София, 29 септември) с участието на представители на съорганизаторите.
- Провеждане на Национално ателие на тема “Децата, младежта и културното наследство” (София, 29 септември) - със съдействието на Съвета на Европа и с участие на негови експерти в областта на Педагогиката на наследството. По време на ателието участниците споделиха ценния опит, натрупан от тях в тази област, лансираха интересни идеи за бъдещи проекти и установиха полезни контакти за бъдещо сътрудничество. основните констатации, намерения и решения на участниците бяха отразени в приетия от тях финален документ на Ателието (в Министерството на културата е представен отделен подробен отчет за Националното ателие).
- Участие на деца от цяла България в VI EPIM (Международен детски фотографски конкурс за паметници на културата) под егидата на Съвета на Европа.
- Национална изложба на тема “Децата и културното наследство”, показваща три различни форми на творческо изучаване на културно-историческото наследство от младото поколение - с помощта на фотообектива, чрез художествена интерпретация и по пътя на научното изследване:
- премираните творби от VI Международен детски фотоконкурс на тема “паметници на културата” и всички фотоси, представени от участниците в българския национален етап на конкурса;
- рисунки, изобразяващи ценности от културно-историческото наследство, на деца от Детска школа по изобразително изкуство “Колорит” - Плевен;
- постери на наградените разработки от Първия национален исторически конкурс за ученици от VIII до ХII клас за наградата на вицепрезидента на България на тема “Модернизация, нововъведения, промени”.
- Организиране на Европейски клас на наследството в 23 Средно училище “Ф. Ж. Кюри”, София
- Участие в европейския проект “Европа: от една улица на друга” (“L’Europe: d’une rue а l’autre / “Europe: from one street to an other”)
- Прояви, включени в Програмите на различните участници: артистични спектакли, викторини, беседи, конкурси за детска рисунка, художествени, архитектурни и етнографски изложби и др.
- Прояви (изложби, беседи, специални турове за деца и пр.) на националните и местни музеи и безплатен достъп до тях по време на Дните, осигурен от Министерство на културата и общините-участнички.
- Медийна кампания “Децата, медиите и културното наследство”, проведена на национално и локално ниво - публикации в периодичния печат, радио- и елевизионни предавания за Европейските дни и за актуални проблеми на паметниците на културата, пресконференции, интервюта, радио-игри по темата и др. Национална пресконференция бе проведена в Евро-българския културен център на 26 септември 2001 г.